ככה תוכלו להעלים את תופעת ההטרדות המיניות בעבודה ולשמור על סביבה בטוחה ומכבדת.

מניעה וטיפול image
מניעת הטרדה מינית במקום העבודה חייבת להיות בראש סדר העדיפויות של הארגון. נוף ההטרדות המיניות משתנה כל הזמן, וחשוב להיות מודעים להתפתחויות האחרונות על מנת למנוע אותן ביעילות.
כמנהיגים, יש לנו מחויבות לטפח סביבה של כבוד הדדי, שוויון והכלה.

עלינו להבין שהטרדה מינית פוגעת בכבוד האדם, בביטחון האישי וביכולת לתפקד. השלכותיה יכולות להיות חמורות וממושכות. הטרדה מינית מביאה למצוקה מיותרת, פוגעת בביצועים וגורמת לעובדים להרגיש לא בטוחים. אין לזה מקום בסביבה מקצועית.

עם ערנות, הדרכה נכונה, ופעולה קולקטיבית, אנו יכולים להעלים את תופעת ההטרדות ולשמור על סביבה בטוחה.

המרכז הבינלאומי לכנסים ריכז לקראת קורס ההכשרה למנהלים ולממונים על מניעת הטרדה מינית שמקיים המרכז, סט המלצות והנחיות מעשיות לטיפול, מניעה ובנייה של סביבת עבודה בטוחה, הוגנת ומכבדת לכולם.

קורס המנהלים והכשרת ממונים ייערך בשני מפגשים
* הקורס כולל 18 שעות לימוד אקדמיות ובסיומם מוענקת תעודת הסמכה/רענון מוכרת.

בין אם אתם מנהלים או ממונים, או שאתם מחפשים הכשרה שמתאימה לצוות שלכם בנושא, הקורס שאנחנו מציעים כאן, נותן את המענה המלא.


לרישום הקליקו כאן

להלן ההמלצות שכל ארגון חייב לאמץ המבוססים על הידע הרב שנצבר בסדנאות שקיים המרכז למניעת הטרדה מינית בעבודה.

ריכז וערך יעקב אלוש, יו"ר וועידת ישראל למשאבי אנוש

הכירו את המסגרת משפטית: לממונים ולמעסיקים חשוב להכיר את החוקים והתקנות האוסרים הטרדה מינית בעבודה. להבין את ההגדרות של החוק, את העונשים והחובות.

גבשו מדיניות ברורה:  נסחו מדיניות ברורה וכתובה המגדירה מהי הטרדה מינית, תוך פירוט של מגוון ההתנהגויות הבלתי הולמות. המדיניות צריכה להיות נגישה ומובנת לכל העובדים והמנהלים בארגון.

הכשירו ממונים וקציני ציות: החוק מחייב מעסיקים להכשיר ולמנות ממונה או קציני ציות למניעת הטרדה מינית בעבודה. להכשיר אותם לתפקיד ולחשוף את הממונים הקיימים לתוכניות ריענון והתעדכנות מידי שנה.

הדרכת העובדים: ערכו באופן קבוע השתלמויות להגברת המודעות, הדריכו את העובדים מהי הטרדה מינית, טכניקות התערבות וכיצד למנוע אותה. זה כרוך גם ביצירת תרבות ארגונית שבה הטרדה אינה מתקבלת על הדעת.

מנגנוני דיווח: הממונים והמעסיקים חייבים להגדיר וליעד ערוצים ברורים ומרובים לדיווח כולל קו חם אנונימי. יש ליצור תהליך ברור, סודי ונגיש בקלות לדיווח על מקרי הטרדה. הקורבנות צריכים להרגיש בטוחים וחופשיים מנקמה כשהם מדווחים.

תגמול: הכירו בכך שהפחד מנקמה מונע פעמים רבות מהקורבנות לדווח על הטרדה. יש לקבוע אמצעים, הנחיות והדרכות כדי להגן על מתלוננים ועל משתתפים בחקירה. מכל צורה של תגמול. פעולה זו אסורה בהחלט ויש לטפל בה בחומרה.

תגובה מהירה: התייחסו לתלונות במהירות האפשרית. עיכובים יכולים להחמיר את המצב ולאותת לעובדים שהנושא לא נלקח ברצינות.

סודיות וחקירות ללא משוא פנים: ודאו שהחקירות יהיו יסודיות, חסרות פניות ומובלות על ידי אנשי מקצוע מיומנים. במידת הצורך, יש לשקול פניה לקווי סיוע או יועצים חיצוניים שיכולים לסייע בהיבטים שונים של מניעת הטרדה מינית ותמיכה.

אכיפה עקבית:  קריטי ליישם מדיניות והשלכות באופן עקבי בכל רמות הארגון, ללא קשר לדרגתו או לתפקידו של המטריד. זה מעביר מסר ברור לגבי עמדת הארגון.

מערכות תמיכה: ודאו שקיימים משאבים ומנגנוני תמיכה, כגון ייעוץ או טיפול, לנפגעי הטרדה. זה מסייע להחלמתם ומבטיח להם שהם מוערכים ומוגנים.

תרבות וסביבה: הכירו בחשיבות של טיפוח תרבות של כבוד, גיוון והכלה שבה כולם מרגישים מוערכים ובטוחים. זה חורג מטיפול רק בהטרדה מינית ומתרחב לטיפוח כבוד הדדי והבנה בין כל העובדים ומקטין את הסבירות להטרדה.

מעורבות עוברי אורח: עודדו עובדים להיות עוברי אורח פעילים שמתערבים כאשר הם עדים להתנהגות בלתי הולמת.

אחריות: ההנהלה של הארגון צריכה לשמש דוגמה למניעת הטרדה תוך מתן טון של כבוד ואפס סובלנות להטרדה. למחויבות זו יש תפקיד מכריע במתן הטון לארגון כולו.

סקירה וביקורות: יש לסקור ולעדכן באופן קבוע מדיניות ותוכניות הדרכה של הארגון, בקשו משוב מהעובדים זה יכול להיות בעל ערך רב בחידוד אמצעים אלה, ובהתאמת אסטרטגיות לפי הצורך.

מנהיגות מגוונת: קידום גיוון בתפקידי מנהיגות. נקודות מבט מגוונות יכולות להוביל לאסטרטגיות מקיפות יותר למניעה של הטרדות.

דיאלוג פתוח: מומלץ לטפח סביבה שבה העובדים מרגישים בנוח לדון בחששות לגבי התנהגות במקום העבודה ללא חשש מפגיעה או ענישה.

משאבים חיצוניים: חשוב לממונה ולמעסיק להכיר משאבים חיצוניים, כגון ארגונים שעוסקים בנושא או קווי סיוע המתמחים בטיפול בהטרדה מינית, כדי שניתן יהיה להפנות עובדים במידת הצורך.

כדי להרחיב את הידע ולהתעמק ביישום הכללים החשובים של בניית סביבת עבודה נקייה מהטרדות מיניות, אתם מוזמנים להצטרף אלינו לקורס הקרוב, ולקבל הכשרה מתאימה לטיפול ולמניעה של הטרדה מינית בעבודה!